رونمایی کتاب فرهنگ گویش اردکان فارس از محمد امیری

طی مراسمی با حضور نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ،فرماندار سپیدان، امام جمعه سپیدان، مدیر کل کتابخانه های عمومی  فارس و جمعی از مفاخر شهر از کتاب فرهنگ گویش اردکان فارس نوشته محمد امیری اردکانی در محل سالن اجتماعات رازی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سپیدان ،آیین رونمایی از کتاب فرهنگ گویش اردکان فارس نوشته محمد امیری اردکانی با حضور سید علاالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ،جمال جوادی جهرمی فرماندار سپیدان، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالرحمن موسوی انور امام جمعه سپیدان، روح الله منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس، نماینده و و جمعی از مفاخر شهر در سالن رازی برگزار شد.

فرماندار سپیدان در این مراسم یکی از اصیل‌ترین گویش ها در استان فارس را متعلق به شهر اردکان دانست و اظهار داشت:لهجه ها و گویش های بومی و محلی شهرستان سپیدان ریشه در تاریخ کهن و ادبیات غنی مردم این خطه دارد وگویش مردم اردکان نیز به زبان پهلوی یا زبان اولیه دری، بسیار نزدیک است.

جمال جوادی جهرمی با بیان اینکه با فعالیت فرهنگی از جمله نشر کتاب می توان  فرهنگ گذشتگان را حفظ کرد و به نسل‌های آینده منتقل کرد،تصریح کرد:پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه‌های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می‌کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‌های آینده ماندگار می‌شود.

نماینده عالی دولت در سپیدان یکی از مشکلات و کاستی‌های جامعه را گریز از کتاب و پایین بودن سطح مطالعه عنوان و اذعان داشت:باید از توان نخبگان فرهنگی در ترویج فرهنگ مطالعه استفاده شود و ارائه خدمات دراین حوزه باید با ابتکار و خلاقیت همراه باشد تا جوانان در این مسیر جذب شوند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سپیدان، کتاب فرهنگ گویش اردکان فارس توسط  آقای محمد امیری اردکانی در ۵۰۷ صفحه و در شش فصل به معرفی «شهر اردکان، نام آوران و مفاخر شهرستان، دستگاه ها، واژگان و اصطلاحات، کنایات و ضرب المثل ها و دعاهای خیر و نفرین ها» پرداخته است که در تیراژ ۱۰۰۰ جلد در چاپ اول به چاپ رسیده است.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *