تقویت جنبه های اجتماعی سلامت از نیازهای اصلی حوزه سلامت است

فرماندار سپیدان با اشاره به لزوم اجتماعی کردن سلامت،اذعان داشت:در حال حاضر با فراهم بودن نسبی زیر ساخت های انسانی و فیزیکی، گذر از پیچ تاریخی حوزه سلامت صرفا با اصلاح فرایندهای مدیریتی و نگاه اصولی به متغیرهای اجتماعی سلامت حاصل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سپیدان؛نخستین مجمع سلامت شهرستان سپیدان با هدف نهادینه سازی و توسه همکاری های بین بخشی جهت دستیابی به سلامت، با حضور جمال جوادی جهرمی فرماندار سپیدان ،کرامت اله افراشی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ،سیاوش کریمی  رئیس شبکه بهداشت و درمان، روسای ادارات و نهادهای دولتی، معتمدین، خیرین و جمعی از اقشار مختلف مردم شهرستان سپیدان در سالن رازی شهر اردکان برگزار شد.

فرماندار سپیدان در این جلسه سلامت را یک رسالت اجتماعی خواند که دولت به تنهایی قادر به محقق سازی آن نیست و اظهار داشت: بحث سلامت یک نیاز اجتناب ناپذیر است و نمیتوان وزارت بهداشت را تنها متولی این امر دانست بلکه مستلزم هماهنگی بین بخشی و مشارکت سایر ارگان های جامعه است.

 

جمال جوادی جهرمی با تاکید بر اینکه سلامت یک موهبت الهی است اظهار داشت: این موهبت الهی در سایه مجاهدت مردم و مدیران خلاق و برنامه ریز قابل حصول است و رویکرد دولت تدبیر و امید ترویج روحیه مشارکت جویی مردم در حوزه سلامت، جهت تحقق اهداف حوزه سلامت یعنی توزیع عادلانه امکانات، تسهیل دسترسی و کاهش هزینه های درمانی است.

نماینده عالی دولت در سپیدان با اشاره به لزوم اجتماعی کردن سلامت،اذعان داشت:در حال حاضر با فراهم بودن نسبی زیر ساخت های انسانی و فیزیکی، گذر از پیچ تاریخی حوزه سلامت صرفا با اصلاح فرایندهای مدیریتی و نگاه اصولی به متغیرهای اجتماعی سلامت حاصل خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: به دلیل تنگناهایی که دولت ها با آن مواجه می شوند، امروزه تمام نیازهای مردم با تکیه بر حمایت های دولت اجابت نمی شود و نقش اساسی و انکار ناپذیر فعالان حوزه نیکوکاری، اقتصادی، اجتماعی و مدنی روز به روز پر رنگ تر می شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه امروزه یکی از نیازهای اصلی حوزه سلامت، اجتماعی شدن سلامت است، اظهار داشت: مشارکت همه نهادهای جامعه و آحاد مردم، در حفظ و توسعه سلامت امری اجتناب نا پذیر است.

کرامت اله افراشی ارتباطات اجتماعی، معنویات و مسائل روانی را سه رکن اساسی در حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: سلامت فرد تنها محدود به سلامت جسم نیست بلکه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی را نیز در بر می‌گیرد و این ابعاد در بحث سلامت باید مورد توجه قرار گیرند.

وی هدف سازمان جهانی بهداشت را دستیابی تمامی افراد به سلامت دانست و تصریح کرد: برای دستیابی به سلامت و ارتقا آن ، به مشارکت های مردمی و سازمانی احتیاج داریم تا با کنار یکدیگر قرار گرفتن این دو اهرم مهم، به هدف مطلوب یعنی سلامت در تمام ابعاد برسیم.

افراشی توانمند سازی جامعه و ارتقای دانش سلامت را راهکار تحقق اهداف اجتماعی شدن سلامت، کاهش هزینه های نظام سلامت و بهبود امید به زندگی عنوان کرد و افزود: اجتماعی شدن سلامت چهار بعد دارد که شامل ارتقای سواد سلامت مردم، مشارکت همگانی، همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت است.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سپیدان،نقش سلامت را در ارتقای شاخص های توسعه انسانی انکار ناپذیر خواند و گفت: در دنیای امروز دیدگاه های سلامت چشم اندازی وسیع تری پیدا کرده و مبارزه با عواملی که سلامت را تحت تاثیر قرار داده و نیز سبب وجود نابرابری هایی در سلامت می گردند در حقیقت از اولویت های همه آحاد جامعه و نیز از مهمترین وظایف دولت محسوب می شود.

سیاوش کریم دو دسته عوامل بیولوژیکی و غیر بیولوژیکی را در میزان سلامت افراد دخیل دانست و اظهار داشت: تعیین کننده های اجتماعی سلامت مانند میزان درآمد، سطح تحصیلات، شغل، تغذیه، طبقه اجتماعی بسیار بیشتر از عواملی مانند عوامل بیولوژیک سبب ابتلا به بیماری ها می شوند و در سلامت انسان نقش به سزایی دارند که اگر نادیده گرفته شوند رسیدن به اهداف سلامتی و برقراری عدالت در سلامت را محال به نظر میرسد.

وی افزود: تحقق ارتقاء سلامت نیازمند ایجاد قدرت مدیریت بر سلامت فردی در تمامی افراد کشور است و به عبارت دیگر تا زمانی که مردم نتوانند عوامل موثر بر سلامت خود را کنترل کنند، ارتقاء سلامت به مفهوم کلی آن تحقق نمی یابد.

کریمی با تاکید بر نقش ۲۵ درصدی نظام بهداشت و درمان کشور در تامین سلامت افزود: ۷۵ درصد از عوامل موثر بر سلامت جزو مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی است و مشخصا با همکاری سایر بخش‌های جامعه و حاکمیت تامین می‌شود.

گفتنی است این مراسم با قرائیت بیانیه مجمع سلامت و تقدیر از خانواده های اهدا کننده عضو، خیرین و ادارات دولتی فعال در حوزه سلامت شهرستان سپیدان به پایان رسید.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *