کشت جایگزین برنج در جهت مقابله با بحران کم آبی در سپیدان

فرماندار سپیدان بر تغییر الگوی کشت در سپیدان تاکید کرد وافزود: در راستای مقابله با بحران کم آبی در شهرستان و همچنین در جهت حفظ صنعت کشاورزی ،تغییر رویه از سمت محصولات آب بر به طرف کشت محصولات کم آب بر از ضروریات است.


به گزارش روابط عمومی فرمانداری سپیدان، جلسه ممنوعیت کشت برنج به ریاست شبیرزارع خفری فرماندار شهرستان سپیدان و با حضور قاسم پاک نژاد معاون فرماندار سپیدان ،رئیسی بخشدار بخش بیضا،باصری مدیر جهاد کشاورزی سپیدان ، مسئولین ادارات وکارشناسان مربوطه در محل فرمانداری سپیدان برگزار شد.

در این جلسه فرماندار سپبدان با بیان اینکه منابع آبی به عنوان مهم ترین عامل توسعه پایدار تلقی می‌شوند، تصریح کرد بحران کم آبی یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی کشور و شهرستان سپیدان است که متاسفانه یکی از مسائلی که امروزه به این بحران دامن می زند، کاشت محصولات آب بر است که باید با مدیریت دقیق و برنامه ریزی جامع از تشدید این بحران و پیامدهایش جلوگیری شود.
شبیر زارع خفری بر تغییر الگوی کشت در سپیدان تاکید کرد وافزود: در راستای مقابله با بحران کم آبی در شهرستان و همچنین در جهت حفظ صنعت کشاورزی تغییر رویه از سمت محصولات آب بر به طرف کشت محصولات کم آب بر از ضروریات است.
وی با اشاره به اینکه آب مصرفی برنج از سایر محصولات بالاتر است، اذعان کرد: بایدچند الگوی کشت مناسب برای شهرستان تعریف و کشت‌های کم آب طلب بیشتر ترویج داده شود تا به تولید ضربه‌ای وارد نشود و معیشت کشاورزان نیز به خطر نیفتد.

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی سپیدان اظهار داشت: این مدیریت به عنوان متولی امر تولید در شهرستان تابع سیاست های ابلاغی از وزارتخانه و سازمان متبوع است و در این راستا ضمن ابلاغ ممنوعیت به همه بهره برداران عزیز، مدیریت جهاد کشاورزی سپیدان با بکار گیری کارشناسان فنی و ترویجی در سطح بخشها و مراکز جهاد کشاورزی از طرق مختلف اقدام به  برگزاری کلاسهای آموزشی برای بهره برداران ،تهیه نشریات و بروشورها و اطلاعیه ها، راه کار ها و برنامه های اجرایی برای اصلاح الگوی کشت و چگونگی مقابله با پدیده های خشکسالی نموده است.

باصری افزود:کشاورزان می توانند به منظور جلوگیری از بروز مشکلات بعدی در کشت برنج، ضمن مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی این شهرستان و دریافت مشاوره از کارشناسان اقدام به کشت محصولات جایگزین از جمله زعفران،کنجد،گیاهان دارویی بادام،نخود و … کشت نمایند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *